Infolinia: 796 935 555
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-10-27

Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?

Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość tego, jak istotne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy jednośladem jest zamontowane na nim ogumienie. Jako jedyne ma kontakt z podłożem, dlatego należy regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby wymieniać. Jeśli właśnie planujesz taki zakup, w artykule znajdziesz kilka związanych z tym wskazówek. Specjaliści naszego sklepu Rowerek.pl wyjaśniają, jak czytać rozmiar opon rowerowych poprzez oznaczenia, które się na nich znajdują. Wymieniają także podstawowe parametry techniczne kół w rowerach, a konkretniej, obwód oraz szerokość i wysokość przeznaczonego do nich ogumienia. Zostań z nami, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić bądź zmierzyć wymiary obręczy – zapraszamy do lektury!

Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?

Szerokość i wysokość opony rowerowej – dlaczego te aspekty są ważne?

Będąc użytkownikiem roweru, masz ograniczenie w zakresie tego, jakie rozmiary opon rowerowych możesz stosować. Po pierwsze, należy je dopasować pod kątem średnicy do obwodu kół . Druga istotna kwestia to ich szerokość oraz wysokość . W przypadku tych wymiarów należy trzymać się zaleceń producenta jednośladu. Zbyt szerokie lub wysokie zwykle będą za duże do ramy (z tyłu) bądź widelca (z przodu), co uniemożliwi ich montaż na obręczy.

Warto więc nauczyć się czytać oznaczenia umieszczane na ogumieniu, gdyż bardzo ułatwi to zakup nowego. Dobrze jest też wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze – na podstawie tego wymiaru w razie potrzeby również będziesz mógł dobrać obwód, wysokość i szerokość opony rowerowej .

Rodzaje opon do roweru – o tym musisz pamiętać!

Obecnie mamy na rynku ogromne zróżnicowanie jeśli chodzi o modele jednośladów pod kątem ich przeznaczenia. Są m.in. wersje miejskie, szosowe, gravelowe czy MTB (górskie) i dla każdej z nich zaleca się stosowanie innych typów opon rowerowych. Warto więc wiedzieć nie tylko jak zmierzyć czy sprawdzić rozmiar koła w rowerze , aby prawidłowo dobrać do niego ogumienie w zakresie obwodu , szerokości oraz wysokości.

Oprócz umiejętności czytania oznaczeń z wymiarami niezbędna jest także wiedza dotycząca rodzaju bieżnika, który może być:

 • bardzo wąski (głównie na utwardzone podłoże) lub szeroki (duże opory toczenia, ale za to dobra przyczepność w trudnym terenie),
 • gładki bądź terenowy,
 • wyposażony w dodatkowe kolce po bokach (stosowany przede wszystkim w jednośladach szosowych).

Jeśli potrzebujesz wsparcia w powyższej kwestii doboru ogumienia do kół rowerowych, skontaktuj się z doradcą naszego sklepu – sprawdzi, która opona będzie najlepsza do konkretnego roweru oraz sposobu jego eksploatacji!

Oznaczenia rozmiarów opon rowerowych – jak je czytać?

Wiele lat temu producenci na całym świecie ujednolicili rozmiary kół rowerowych , co znacząco ułatwiło ich dobór. Obecnie wykorzystuje się zaledwie kilka wersji obwodów, do których przeznaczone są opony o konkretnej szerokości oraz wysokości. Tym, co dziś sprawia użytkownikom rowerów najwięcej problemów, jest fakt, że stosuje się aż 3 różne sposoby oznaczenia tych wymiarów, czyli system:

 • ETRTO,
 • calowy (angielski),
 • francuski.

Z tego powodu w dalszej części artykułu specjaliści naszego sklepu wyjaśniają, jak je czytać. Oczywiście pamiętaj, że aby sprawdzić wielkość ogumienia zawsze możesz samodzielnie zmierzyć to, które obecnie masz zamontowane na jednośladzie.

Oznaczenia wymiarów opon rowerowych w systemie ETRTO

Już w latach 60. XX wieku zauważano potrzebę ujednolicenia rynku części do rowerów pod kątem tego, w jakiej formie podawane są wymiary opon. W konsekwencji doszło do porozumienia ich producentów i przyjęcia standardu ETRTO, którego nazwa jest skrótem od „European Tyre and Rim Technical Organisation”. Jest to oznaczenie składające się z dwóch liczb rozdzielonych myślnikiem – np. 622-42. Jak je czytać?

Pierwsza wartość to średnica obręczy, natomiast druga określa szerokość ogumienia i obie podawane są w milimetrach. Jak łatwo zauważyć, brakuje tutaj informacji dotyczącej wysokości– trzeba zmierzyć ją samodzielnie. Obecnie oznaczenie to w dużej mierze zostało wyparte przez standard angielski, który dla przeciętnego użytkownika jest prostszy w interpretacji. Wymiarw systemie ETRTO sprawdza się głównie w modelach przeznaczonych do rowerów turystycznych, czyli trekkingowych.

Calowy system podawania rozmiaru kół rowerowych

W zapisie calowym, określanym często mianem angielskiego, również występują dwie liczby, ale są rozdzielone znakiem „x” i wyrażone w calach. Dla przykładu, w przypadku kół rowerów MTB popularnym rozmiarem opon jest 29 x 2,10”. Jak czytać to oznaczenie?

Pierwsza wartość to zewnętrza średnica, czyli wysokość ogumienia rowerowego – odpowiednio przeliczona pozwala sprawdzić także jego obwód. Z kolei druga określa to samo, co w systemie ETRTO, a więc szerokość. Taka forma podawania wymiarów jest niezwykle popularna na naszym kontynencie i można ją znaleźć na boku praktycznie każdej opony do roweru.

Francuskie oznaczenie rozmiar opon do roweru

To najrzadziej stosowany system podawania rozmiarów opon rowerowych , gdyż przez zachodzące w nim zmiany na przestrzeni lat jest obecnie dość chaotyczny. Oznaczenie to wygląda praktycznie tak samo jak opisane wcześniej angielskie. Jednak w tym przypadku wymiary podawane są w milimetrach, a za drugą liczbą znajduje się jeszcze litera – np. 700 x 40C. Jak to należy czytać?

Pierwsza wartość to Średnicazewnętrza ogumienia – czyli obręczy już z założoną oponą. Druga ponownie opisuje szerokość , natomiast dopisana litera pierwotnie dodatkowo określała rozpiętość. Stosowano oznaczenie od „A” do „D” – odpowiednio od rozmiarów najszerszych do najwęższych. Jednak po czasie dwa skrajne dopiski zlikwidowano, a później zastąpiono je innymi. W efekcie dziś wymiary te dla sporej części użytkowników rowerów są mało zrozumiałe. W wielu przypadkach lepiej samodzielnie zmierzyć oponę , aby precyzyjnie dobrać ją do konkretnego koła rowerowego.

Gdzie na oponie rowerowej znajdują się oznaczenia dotyczące jej rozmiaru?

Niezależnie od tego, jakiego typu oznaczenie wymiarów zastosował producent danej opony rowerowej, zawsze znajdziesz je na zewnętrznym boku, po obu stronach. Nierzadko spotkasz się jednocześnie z dwoma zapisami – zazwyczaj calowym oraz ETRTO – co bardzo ułatwia dobór ogumienia do koła.

Jeśli natomiast z jakiegoś powodu oznaczenia są wytarte, zawsze możesz sprawdzić rozmiar w instrukcji obsługi swojego roweru. W przypadku jej braku pozostaje Ci samodzielnie wszystko zmierzyć. Potrzebujesz do tego jedynie precyzyjnej i elastycznej miarki. Szybko określisz wysokość , szerokość oraz obwód opon, które ich sprzedawca na pewno pomoże Ci dobrać na podstawie tych wymiarów . Profesjonalne wsparcie uzyskasz w naszym sklepie na rowerek.pl, specjalizującym się w sprzedaży części oraz ogumienia rowerowego , dlatego zachęcamy do kontaktu!

Wielkość i typ opony do roweru możesz dopasować do potrzeb!

Kupując nowe ogumienie do roweru, jesteś ograniczony średnicą jego kół, a więc możesz stosować opony wyłącznie o konkretnym obwodzie. Jednak pod kątem pozostałych wymiarów, a więc szerokości oraz wysokości, masz spore pole manewru. W tym przypadku ogranicza Cię wielkość ramy oraz przedniego widelca, jednak zwykle swobodnie da się stosować nieco szersze czy wyższe ogumienie, niż było zamontowane fabrycznie.

Pozwala to więc na jego dobór pod kątem sposobu eksploatacji oraz przede wszystkim typu podłoża, po jakim zazwyczaj jeździsz jednośladem. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić maksymalne rozmiary opon dla danego roweru, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego sprzedawcy. Oczywiście zawsze możesz także zmierzyć obecne koła rowerowe lub odczytać ich oznaczenia , aby kupić dokładnie takie same.

Dobierz rozmiar opon rowerowych i zamów je w naszym sklepie Rowerek.pl!

Teraz już wiesz, gdzie znajdują się oznaczenia opon, jak je czytać oraz ewentualnie zmierzyć rozmiary samodzielnie. Gdy znasz te wymiary , a więc szerokość, wysokość i obwód , zakup ogumienia do kół roweru będzie bardzo prosty, a ogromny jego wybór znajdziesz w naszym sklepie – Rowerek.pl. Mamy również dętki, taśmy do zabezpieczania obręczy oraz łatki. Przy okazji możesz sprawdzić rozbudowany katalog innych części rowerowych, które sprzedajemy w konkurencyjnych cenach – zapoznaj się z całą ofertą!

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Pozycjonowanie

pixel