Infolinia: 796 935 555

Kierownice rowerowe

( ilość produktów: 35 )

Kierownica jest jednym z najważniejszych elementów każdego roweru. Wpływa ona nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo rowerzysty. Zależy od niej opór powietrza i szybkość zmiany kierunku przemieszczania się oraz kontrola nad rowerem w trudnym terenie. Kierownice rowerowe dzielą się na dwie grupy – proste oraz gięte. Obecnie najczęściej wykonywane są one z aluminium, ale na rynku dostępne są także modele produkowane z włókna węglowego albo ze stali. Aluminiowe kierownice cechują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości oraz wytrzymałości. Stalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale są dosyć ciężkie. Osoby, którym zależy na jak najmniejszej masie bez utraty wytrzymałości – a cena nie gra dla nich żadnej roli - powinny sięgnąć po kierownice karbonowe. Sprzęt należy dopasowywać m.in. do budowy ciała oraz do rodzaju pojazdu – kierownice szosowe prawdopodobnie nie przypadną do gustu posiadaczom rowerów miejskich, a „jaskółki” dedykowane holendrom nie będą odpowiednie dla profesjonalnych użytkowników rowerów górskich.

Kierownica do roweru szosowego – prosta czy gięta?

Miłośnikom szosówek zależy przede wszystkim na maksymalnym zmniejszeniu oporów aerodynamicznych. Z tego względu najczęściej stosowane kierownice rowerowe szosowe mają charakterystyczny kształt i popularnie nazywane są one „barankami”. Umożliwiają zmniejszenie oporu powietrza, a co za tym idzie – szybsze pokonanie wyznaczonej trasy i osiągnięcie jak najkrótszego czasu przejazdu, dodatkowo kierownice typu baranek oferują więcej możliwości chwytu, co znacząco poprawia komfort podróżowania na średnie dystanse. Oprócz tego, w przypadku szosówek często wykorzystuje się nakładki na kierownicę do roweru, tzw. lemondki. Pozwalają one na przyjęcie bardziej aerodynamicznej pozycji, która nie tylko wpływa na zmniejszenie oporu powietrza, ale również odciąża dłonie oraz plecy (zwłaszcza odcinek lędźwiowy). Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku długich dystansów - długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji mogłoby przyczynić się do zmniejszenia przyjemności z jazdy.

Kierownice rowerowe MTB – jak znaleźć idealną?

Posiadacze rowerów górskich zazwyczaj decydują się na szerokie kierownice, które gwarantują bardzo dobrą kontrolę nad pojazdem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest reagować i np. zapobiegać zderzeniom przedniego koła z przeszkodami występującymi w przypadku jazdy po nierównym terenie. Szeroka kierownica ułatwia również pokonywanie stromych podjazdów. Węższa kierownica będzie odpowiednia dla osób, którym zależy na wykonywaniu gwałtownych skrętów. W jej przypadku niewielki ruch powoduje szybką zmianę kierunku jazdy. Najczęstszym wyborem profesjonalistów posiadających rowery górskie jest kierownica rowerowa prosta, charakteryzująca się lekkością. Dzięki niej łatwiej przyjąć wyprostowaną pozycję podczas jazdy. Początkujący użytkownicy rowerów MTB zwykle decydują się na kierownice gięte, które znacznie łatwiej można dopasować do budowy ciała. W porównaniu z prostymi mają one większą masę, co wynika z konieczności użycia większej ilości materiału do ich wykonania. Co więcej, kierownice proste zazwyczaj charakteryzują się lepszą wytrzymałością.

Kierownice rowerowe turystyczne i miejskie – wygoda to podstawa

W przypadku rowerów turystycznych głównym kryterium, jeśli chodzi o wybór kierownicy, powinna być wygoda użytkownika. Za pomocą tego pojazdu pokonuje się wiele kilometrów, często z ciężkim bagażem. Kierownicę należy wybrać tak, by zagwarantować sobie maksymalny komfort jazdy. Dobrym rozwiązaniem jest szeroka, wygięta kierownica, która zapewnia rękom dobre podparcie, a dodatkowo ułatwia przyjęcie wygodnej pozycji na siodełku. Warto także zwrócić uwagę na kierownice wielopozycyjne – możliwość zmiany pozycji niewątpliwie przyda się podczas męczącej, czasochłonnej wyprawy. Posiadacze holendrów z pewnością docenią kierownice rowerowe gięte, tzw. „jaskółki”. Umożliwiają one przyjmowanie wyprostowanej postawy podczas jazdy. Oprócz tego, rowerzysta ma dobrą kontrolę nad pojazdem, co przydaje się ze względu na duże natężenie ruchu w mieście. Na uwagę zasługuje także podparcie dłoni, dzięki któremu stawy są odciążone.

Pozycjonowanie

pixel