Infolinia: 796 935 555

Manetki i klamko-manetki do roweru

( ilość produktów: 81 )

Dla wielu osób poruszanie się na dwóch kółkach to ulubiony rodzaj aktywności fizycznej. Podczas spędzania czasu na intensywnych treningach lub rekreacyjnej jeździe bardzo ważny jest zarówno komfort użytkownika pojazdu, jak i jego bezpieczeństwo. Z tego względu trudno wyobrazić sobie jednoślad bez wysokiej jakości manetki do przerzutek, umożliwiającej zmianę biegów oraz dźwigni hamulcowych pozwalających na sterowanie hamulcami, a co za tym idzie – zmniejszanie prędkości lub zatrzymywanie roweru. Wspomniane komponenty muszą być jak najbardziej trwałe i sprawne. W innym przypadku może wystąpić problem ze zmianą przełożeń, co znacznie zmniejszy wygodę i efektywność jazdy lub kłopot ze sterowaniem hamulcami, który stanowiłby zagrożenie bezpieczeństwa kolarza. Z tego względu warto decydować się na części wysokiej jakości – przez długi czas będą one we właściwy sposób pełnić swoją funkcję.

Manetki do przerzutek rowerowych - działanie

Do zmiany biegów, czyli sterowania działaniem przerzutki (zmiany położenia łańcucha przekładni łańcuchowej) służą manetki przerzutek. Aby tego typu czynność była możliwa, niezbędne są specjalne linki do przerzutek (galwanizowane, powlekane teflonem lub wykonane ze stali nierdzewnej), które łączą manetki z przerzutką. Na skutek użycia manetki do roweru linka przerzutkowa ulega skróceniu lub wydłużeniu, co przyczynia się do zmiany biegu. W ten sposób możliwe jest dopasowanie obciążenia do prędkości, co zwiększa komfort oraz efektywność jazdy. W sklepach dostępne są różne rodzaje manetek przerzutkowych. Często stosuje się manetki cynglowe. Inny typ tej części to manetka obrotowa – w tym przypadku zmiana przełożeń realizowana jest poprzez obrót elementu zamontowanego na rączce kierownicy. Na rynku dostępnych jest wiele typów części przeznaczonych do zmiany biegów, np. manetki Shimano. Istnienie rozmaitych wariantów powoduje, że każdy rowerzysta może znaleźć produkt dopasowany do parametrów swojego pojazdu oraz preferencji. Przykładowo: manetki przerzutek Shimano występują w różnych wersjach, zarówno w postaci dźwigni, jak i części obrotowej. Wyróżniają się one bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Dźwignia hamulca rowerowego – jak działa?

Bezpieczeństwo rowerzysty uzależnione jest m.in. od działania hamulców. Prawidłowe funkcjonowanie tych elementów pozwala na szybkie i skuteczne zatrzymanie pojazdu lub zmniejszenie jego prędkości. Do sterowania hamulcami służą dźwignie hamulca rowerowego, nazywane często klamkami hamulcowymi (natomiast dźwignia zwykle jest jednym z komponentów tworzących klamkę). Inicjują one proces spowalniania pojazdu – naciśnięcie dźwigni powoduje ruch linki hamulcowej, która następnie przyczynia się do uruchomienia komponentów zatrzymujących ruch kół. Elementami tymi – w przypadku hamulców mechanicznych - mogą być szczęki, klocki dociskane do tarczy albo bębny hamulcowe. Jeżeli mamy do czynienia z hamulcami hydraulicznymi, to naciśnięcie klamki skutkuje zwiększeniem ciśnienia płynu hamulcowego. Znajduje się on w specjalnych przewodach, łączących klamkę z hamulcem i powoduje uruchomienie zacisków. Warto pamiętać o tym, że klamki do hamulca hydraulicznego nie należy montować w przypadku posiadania hamulca mechanicznego. Co do zasady klamka montowana po lewej stronie kierownicy służy do sterowania przednim hamulcem, natomiast element zamocowany po prawej stronie ma za zadanie uruchomić hamulec tylny.

Klamkomanetki rowerowe, czyli manetki połączone z klamkami

Popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie klamkomanetek. Tego rodzaju część to połączenie manetki – przeznaczonej do zmiany biegów – z klamką hamulcową powodującą np. dociśnięcie klocków hamulcowych do tarczy. Wśród komponentów tego typu, cieszących się największą popularnością wśród miłośników kolarstwa, znajdują się klamkomanetki Shimano. Można się w nie zaopatrzyć za pośrednictwem strony internetowej Rowerek.pl. Części przeznaczone do zmiany biegów oraz sterowania hamulcami dostępne są także w asortymencie placówki stacjonarnej.

Pozycjonowanie

pixel