Infolinia: 796 935 555

Siodełka do roweru

( ilość produktów: 46 )

Podczas jazdy na rowerze użytkownik jednośladu opiera się o pojazd w trzech miejscach – jego dłonie dotykają rączek kierownicy, stopy umiejscowione są na pedałach, natomiast pośladki znajdują się na siodełku. Nierówności terenu i powodowane przez nie wstrząsy w największym stopniu oddziałują na pośladki oraz dolną część pleców. Z tego względu dobór odpowiedniego siodełka odgrywa ogromną rolę w dbaniu o wygodę podczas spędzania czasu na dwóch kółkach. Wśród najistotniejszych kryteriów, umożliwiających znalezienie właściwego komponentu, znajduje się budowa rowerzysty. Warunki anatomiczne mają duży wpływ m.in. na to, jaka powinna być szerokość siodełka. Oprócz tego, podczas szukania idealnego elementu wyposażenia należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego pojazdu oraz preferowany styl jazdy. Inny typ siodełka sprawdzi się w przypadku osoby, która za pomocą holendra przemieszcza się z domu do pracy lub sklepu, a inny w przypadku miłośnika rowerów górskich.

Siodełka rowerowe – jak dopasować je do budowy rowerzysty?

Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas szukania odpowiedniego siodełka, jest anatomia użytkownika pojazdu. Na szerokość elementu wpływa między innymi rozstaw kości kulszowych. Aby go sprawdzić, można usiąść na miękkim materiale (np. piance) i zmierzyć odległość pomiędzy pozostawionymi na nim wgłębieniami. Co do zasady siodełka rowerowe damskie są nieco szersze niż siodełka rowerowe męskie. Wynika to z różnic anatomicznych pomiędzy kobietami a mężczyznami i nie jest to uzależnione od szerokości bioder, a jedynie od rozstawu kości kulszowych. Dodatkowo, modele siodełek przeznaczonych dla panów są często wyposażone w specjalny otwór. Nie tylko zapewnia on lepszą wentylację, ale również zmniejsza ucisk spowodowany opieraniem ciężaru ciała na niewielkiej powierzchni. Pozostałe parametry charakteryzujące siodełka uzależnione są głównie od tego, jaki styl jazdy preferuje dany użytkownik pojazdu.

Siodełka do rowerów dostosowane do stylu jazdy

Kolejnym, niezwykle istotnym kryterium, pozwalającym na dobranie idealnego siodełka rowerowego, jest typ posiadanego pojazdu oraz styl jazdy. Wydawać by się mogło, że nie ma to większego znaczenia i im szersze siodełko, tym większa wygoda. Warto zdawać sobie sprawę, że takie przeświadczenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Szerokie siodełka, nazywane wśród miłośników jazdy na dwóch kółkach „kanapami”, są przeznaczone do jazdy miejskiej. W przypadku poruszania się za pomocą holendrów ciało przyjmuje pozycję wyprostowaną, zatem szerokie siodełko będzie odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli chodzi o siodełka rowerowe szosowe, są one wąskie i twarde. Dzięki swojemu kształtowi zapobiegają one nieprzyjemnym otarciom oraz odparzeniom. Są konstruowane w taki sposób, by redukować wstrząsy i zapewniać komfortową jazdę. Siodełka rowerowe MTB zazwyczaj są bardziej miękkie oraz nieco szersze od tych stosowanych w szosówkach. Ich budowa gwarantuje rowerzyście wygodę podczas wielokilometrowych wypraw i niweluje ryzyko powstawania otarć.

Siodełka rowerowe – żelowe czy piankowe?

Siodełka rowerowe różnią się od siebie nie tylko szerokością, długością czy grubością, ale również materiałami wykorzystanymi do ich konstrukcji. Komponenty dostępne na rynku różnią się m.in. zastosowanymi prętami, rodzajem wypełnienia oraz warstwą zewnętrzną. Lekkością, wytrzymałością oraz dobrym pochłanianiem drgań charakteryzują się siodełka, których pręty wykonane są z karbonu. Pręty stalowe cechują się większą masą oraz nieco gorszą wytrzymałością. Podczas szukania odpowiedniego modelu siodełka możemy wziąć pod uwagę siodełka żelowe oraz piankowe. Elementy, w których zastosowano wysokiej jakości żel, wyróżniają się bardzo skutecznym niwelowaniem nieprzyjemnych wstrząsów. Jeśli zależy nam na tym, by skóra mogła oddychać podczas jazdy, możemy sięgnąć po siodełka skórzane. W ich przypadku zewnętrzna warstwa wykonana jest z naturalnej skóry, dzięki czemu umożliwiają one odpowiednią wentylację i w mniejszym stopniu wchłaniają wilgoć (w porównaniu z innymi rozwiązaniami).

Siodełka na rower dostępne w Rowerek.pl

Dobór odpowiedniego siodełka rowerowego ma ogromny wpływ na wygodę podczas jazdy. Właściwy element nie tylko będzie pochłaniał wstrząsy związane z nierównościami występującymi na drodze, ale również zapobiegnie nieprzyjemnym otarciom. Wysokiej jakości siodełka dostępne są w sklepie Rowerek.pl. Z szerokim asortymentem zapoznać się można za pośrednictwem strony internetowej lub w placówce stacjonarnej. W ofercie sklepu znajdują się produkty wytwarzane przez znane firmy, takie jak np. siodełka rowerowe Accent. W Rowerek.pl zaopatrzyć się można także w siodełka rowerowe Selle Royal. W celu omówienia wszystkich kwestii związanych z doborem odpowiedniego komponentu, warto skontaktować się z naszymi konsultantami. Ich wieloletnie doświadczenie i rozległa wiedza pozwolą na udzielenie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących wyboru właściwego siodełka, a także parametrów i zastosowań poszczególnych modeli.


Mogą Cię także zainteresować:

Pozycjonowanie

pixel