Infolinia: 796 935 555

Klucze do amortyzatorów rowerowych

( ilość produktów: 23 )

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju amortyzator ma się w rowerze, odpowiednia jego regulacja to niezwykle istotna sprawa. Sprawne, dobrze wyregulowane amortyzatory mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, szczególnie w wymagającym terenie. Pozwalają też wydobyć z roweru maksimum jego możliwości. Oczywiście można zlecić tę operację specjalistom w serwisie rowerowym, ale można też próbować zrobić to samodzielnie, szczególnie jeśli chodzi o proste sprężynowe amortyzatory.


Kilka podstawowych pojęć

Każdy, kto będzie próbował swoich sił w samodzielnej regulacji amortyzatorów, na pewno spotka się z określeniem SAG. Pojęcie to odnosi się do ugięcia wstępnego amortyzatora i wyrażane jest w procentach. Amortyzatory zawsze uginają się pod ciężarem rowerzysty, gdy ten wsiada na jednoślad i jest to zjawisko wręcz nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania całego mechanizmu amortyzacji. Jeśli chodzi o wspomniany SAG, to jego poziom powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Można przyjąć, że w przypadku przednich amortyzatorów optymalny SAG mieści się w zakresie od 15 do 20 procent. Z kolei tylne zawieszenie wymaga tego, by SAG wynosił od 25 do 30 procent. Są to zalecenia, co nie znaczy, że trzeba sztywno się ich trzymać. Summa summarum chodzi przecież o to, by dopasować parametry amortyzatorów do swoich własnych upodobań i preferencji, oczywiście w zakresie, który nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa całego mechanizmu. Kiedy znajdzie się idealne ustawienia, warto je sobie zapisać, by móc wyregulować je do najbardziej pożądanego poziomu, kiedy przyjdzie na to pora.


Regulacja amortyzatora w rowerze krok po kroku

Aby móc poprawnie wyregulować amortyzatory w swoim jednośladzie, trzeba mieć na ich temat podstawowe informacje i wiedzę. Zawieszenie dzieli się na tylne (dampery) oraz przednie (widelce) oraz takie, w których medium ściskanym jest powietrze (amortyzatory powietrzne) albo sprężyna, najczęściej stalowa (amortyzatory sprężynowe). Ponieważ to amortyzatory przednie należą do częściej spotykanych, to porady dotyczące regulacji będą dotyczyły właśnie tego rodzaju. Generalnie im prostsza konstrukcja, tym łatwiejsza regulacja. Współcześnie produkowane amortyzatory są jednak coraz bardziej skomplikowane, a za ich złożoną konstrukcją stoi też o wiele wyższa jakość. Liczba możliwych regulacji może bardzo się różnić, w zależności od modelu, ale oczywiście da się wyróżnić najbardziej podstawowe i najważniejsze dla bezpieczeństwa jazdy parametry.

Zawsze powinno się zacząć od dostosowania do swoich potrzeb poziomu naprężenia wstępnego. W przypadku amortyzatorów powietrznych ten proces jest mało skomplikowany – do zmiany ilości powietrza do pożądanego poziomu służy pompka do amortyzatora, którą przykłada się do zaworka w amortyzatorze, a następnie – przy użyciu specjalnego przycisku – uzupełnia się lub upuszcza powietrze. Wskazania na bieżąco monitoruje manometr.

Jeśli chodzi o regulację amortyzatorów sprężynowych, to w ich przypadku przeprowadza się ją przy użyciu pokrętła zewnętrznego, ściskającego sprężyn


Klucz do amortyzatorów rowerowych

W ofercie sklepu Rowerek.pl dostępne są profesjonalne akcesoria służące do regulacji obu typów amortyzatorów. W przypadku amortyzatorów powietrznych z pewnością przydatna okaże się pompka do amortyzatora Lezyne Shock Drive 400 PSI, czarno-złota. Dzięki wykorzystanemu do produkcji aluminium, jest ona bardzo lekka i wytrzymała. Ergonomiczny uchwyt znacząco ułatwia pompowanie. Wyposażona jest ona w precyzyjny manometr membranowy oraz specjalny przycisk do upuszczania powietrza.

Ciekawą propozycją jest również zestaw do odpowietrzania Rockshox Totem, Xloc, Reverb. W jego skład wchodzą 2 strzykawki do oleju Roch Shox, 2 wężyki z końcówkami do odpowietrzania oraz kluczyk T25/T10. Nadaje się on zarówno do profesjonalnego, jak i amatorskiego zastosowania.


Potrzebna porada? Fachowi sprzedawcy ze sklepu Rowerek.pl zawsze chętnie pomogą!



Przejrzyj także podobne produkty:

Pozycjonowanie

pixel