Infolinia: 796 935 555
2023-01-09

Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.

Wiele osób spotyka się z problemem odpowiedniego wyboru adaptera do montażu zacisków w swoim rowerze. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości podczas wyboru odpowiedniego adaptera.

Różnice dotyczące mocowania do zacisków hamulcowych.

Na samym początku należy wymienić standardy używane do mocowania zacisków.

Post Mount - Aktualnie najczęściej spotykanym standardem mocowania zacisków jest Post Mount, gdzie rozstaw otworów montażowych wynosi 74 mm. Rama czy widelec wyposażony właśnie w taki system mocowania zazwyczaj nie wymaga użycia adapterów w przypadku użycia zacisków w standardzie Post Mount i tarcz w rozmiarze 160 mm.

Jednak gdyby użytkownik chciał założyć większą tarczę hamulcową, wówczas należy zaadaptować zacisk do rozmiaru wybranej tarczy i zazwyczaj tutaj zaczynają się schody.

Mając w rowerze mocowanie PM, zacisk PM i dla przykładu tarczę 180 mm pojawia się potrzeba odsunięcia zacisku, tak aby tarcza zmieściła się bez problemu. W tym przypadku należy użyć adaptera PM > PM, pod uwagę należy również wziąć czy montaż ma się odbyć na widelcu (przednie koło) czy na ramie (tylne koło).

 

Shimano dla swoich adapterów stworzyło świetną tabelę, która pozwala wybrać odpowiedni adapter, ale o samej tabeli później.

Flat Mount – to nowość jeśli chodzi o standard mocowania zacisków hamulcowych, stosowany w rowerach szosowych, pojawia się również w gravelach. Shimano stworzyło ten standard specjalnie na potrzeby kolarzy szosowych, gdzie zwarta budowa i elegancki wygląd jest kluczowy. Pozwala obniżyć wagę zespołu hamulcowego i pominąć stosowanie adapterów, które stosowane są głównie w rowerach MTB.

Nie oznacza to jednak, że do tego systemu nie ma adapterów. Jeśli w twoim rowerze posiadasz mocowanie do zacisków Post Mount to możesz również zamontować zacisk Flat Mount.

Jak dobrać odpowiedni adapter?

Korzystając z tabeli kompatybilności od Shimano, można w łatwy sposób wybrać pasujący adapter do twojego zestawu. Poniższa tabela dotyczy zacisków mocowanych w systemie Post Mount.

W tabeli jest również określony rozmiar bezpośredniego mocowania w widelcu lub ramie – niektórzy producenci z góry zakładają, że w danym rowerze w standardzie będą mocowane tarcze o średnicy 180 mm, stąd też przy zmianie tarczy na 203 mm należy wybrać adapter 180/203.

Dla przykładu – mając mocowanie Post Mount w widelcu (160 mm) i zacisk w standardzie PM odpowiedni adapter do tarczy 203mm jest oznaczony kodem - ISMMAF203PPA

Jeśli jednak w twoim amortyzatorze jest mocowanie IS to dla zacisku Post Mount i tarczy 203 należy wybrać adapter oznaczony kodem - ISMMAF203PSA

 

 

Aby wymienić tarczę na większą mając zacisk i mocowanie w standardzie IS należy skorzystać z poniższej tabeli

 

Do standardu Flat Mount z tej tabeli

 

 

Powyższe dane techniczne pochodzą z katalogu WOP Shimano, który dostępny jest również w wersji papierowej z opisami kompatybilnych części zamiennych, niezbędnych narzędzi etc.

 

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Pozycjonowanie

pixel