Infolinia: 796 935 555
2020-03-26

Trasa Katowice-Pszczyna rowerem

Trasa rowerowa w Katowicach nr 1Katowice to przemysłowe miasto, jednak jego mieszkańcy z pewnością znają także jego zieloną stronę. Nie każdy wie, że Katowice to drugie (zaraz po Zielonej Górze) miasto w Polsce z największą ilością obszarów zielonych. Jeśli jeszcze nie znasz katowickich lasów i parków, pora to zmienić. Szlak rowerowy Katowice-Pszczyna odkryje przed Tobą wiele tajemnic i pomoże poszerzyć horyzonty. Gotowi? Zaczynamy!


Trasa rowerowa Katowice-Pszczyna – początek

Zaczynamy przy pomnikach gen J. Ziętka i Powstańców Śląskich, które znajdują się w Parku Powstańców Śląskich. Kiedyś był to dworski ogród, położony za zamkiem Tiele-Wincklerów, który niestety nie przetrwał do dziś. Ścieżka rowerowa Katowice-Pszczyna oznaczona jest na czerwono, a jej dystans to ok. 20 km. Gdy obejrzysz już pomniki, wyjedź z parku i skieruj się w stronę ul. Bankowej i Uniwersytetu Śląskiego. Za chwilę zobaczysz Rawę. Jedź kostką brukową wzdłuż rzeki, aż dotrzesz do wiaduktu drogi nr 86. Dalej trasa rowerowa Pszczyna-Katowice poprowadzi Cię do Doliny Trzech Stawów. Jedź wzdłuż łąki, a gdy dotrzesz do jej końca, skręć w lewo. Przemieszczaj się ul. Trzech Stawów. Możesz tu spotkać wielu rolkarzy, fanów joggingu, nordic walking oraz innych rowerzystów.Trasa rowerowa Katowice-Pszczyna
Wyślij mapę na swój telefon

Katowice-Pszczyna – trasa rowerowa w Dolinie Trzech Stawów

Czeka tutaj na Ciebie kilka niespodzianek. Po pierwsze: masz stąd świetny widok na lotnisko Muchowiec i startujące maszyny lotnicze. Po drugie: możesz spędzić kilka chwil w towarzystwie pięknych koni z Katowickiego Klubu Jeździeckiego. Gdy już się nimi nacieszysz, kontynuuj przejażdżkę. Trasa rowerowa Pszczyna-Katowice ma swój ciąg dalszy w lesie. To bardzo przyjemny odcinek ścieżki, lecz kończy się stromym podjazdem za torami kolejowymi. Będzie okazja, by trochę się zmęczyć. Za lasem czeka na Ciebie ruchliwa asfaltówka, ale już za chwilę znów znajdziesz się wśród zieleni, a dokładniej w Lasach Murckowskich, w których spędzisz trochę czasu. Czerwony szlak rowerowy Katowice-Pszczyna biegnie przy zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy” oraz rezerwacie przyrody Ochojec, gdzie można spotkać rzadkie gatunki roślin, np. liczydło górskie.


Trasa rowerowa nr 1 Katowice-Pszczyna
Wyślij mapę na swój telefon

Katowice-Pszczyna rowerem – atrakcje

Tych z pewnością nie zabraknie. Trzymając się czerwonego szlaku możesz zobaczyć ujście potoku o wdzięcznej nazwie Ślepotka, a po przejechaniu ok. 1 km asfaltem w dzielnicy Kostuchna natkniesz się na pochodzący z przełomu XIX i XX wieku most z kamienia na rzece Mleczna. Już niedługo skończy się trasa rowerowa nr 1. Katowice mogą jednak stać się bazą wypadową dla długodystansowców, którzy swoją podróż chcą kontynuować w Tychach czy Pszczynie. Ale po kolei. Oznaczenia w dzielnicy Podlesie doprowadzą Cię do ogrodzenia oczyszczalni ścieków, a stamtąd pokrytą płytami betonowymi drogą po raz kolejny dotrzesz do lasu. Po kilku chwilach pedałowania po leśnej drodze opuścimy Katowice. Trasa rowerowa nr 1 przenosi się do Tych. Masz ochotę na więcej? A może kończysz przejażdżkę na tym etapie? Na czerwonym szlaku znajdziesz kilka miejsc postojowych, w których możesz wypocząć i zregenerować siły. Przejażdżka tą trasą zapewni Ci mnóstwo fantastycznych widoków oraz sporą dawkę świeżego powietrza.

Czerwony szlak rowerowy nr 1 w Katowicach
Wyślij mapę na swój telefon 

Trasa rowerowa Katowice-Pszczyna – mapa w zasięgu ręki

Mimo że oznakowanie ścieżki jest bez zarzutu, lepiej wyposażyć się w mapę. Nie zapomnij także o ochronie przed deszczem oraz o bidonie rowerowym w celu uzupełnienia straconej wody. Trasa być może nie jest trudna, lecz do pokonania jest ok. 20 km, a dla wielu taki dystans stanowi niemałe wyzwanie. Jak widzisz, trasy rowerowe Katowice-Pszczyna umożliwią rowerzyście nie tylko spożytkowanie nadmiaru energii, ale też podziwianie ukrytych w lesie atrakcji, takich jak źródliska rzek Kłodnica i Ślepiotka oraz Rezerwat Florystyczny Ochojec z rzadkimi gatunkami roślin.


Czerwony szlak Katowice-Pszczyna
Wyślij mapę na swój telefon

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się dotrzeć do celu, a sama przejażdżka okaże się warta pedałowania. Jeśli masz ochotę na więcej, przekrocz granicę z Tychami. Tam czekają na Ciebie kolejne atrakcje oraz mnóstwo zieleni w Lasach Kobiórskich.

Zobacz także:

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Polecane

Pozycjonowanie

pixel