Infolinia: 796 935 555

Sztyce rowerowe

( ilość produktów: 43 )

Do grupy istotnych elementów roweru, wpływających m.in. na komfort użytkownika jednośladu podczas jazdy, należy wspornik siodełka. Komponent ten określa się również mianem sztycy podsiodłowej. Część ta odpowiedzialna jest za łączenie siodełka z ramą roweru. Na końcu wspornika znajduje się jarzmo, do którego mocuje się siodełko. Element ten pozwala na regulację ustawienia siodełka (zarówno kąta nachylenia, jak i położenia w płaszczyźnie przód-tył). W celu zwiększenia wysokości siodełka należy wysunąć wspornik z ramy. Od rodzaju sztycy w pojeździe zależy m.in. wygoda rowerzysty. Jeśli zachodzi potrzeba wymiany tego komponentu na nowy, warto sięgnąć po część wysokiej jakości, która będzie pełnić swoją funkcję w prawidłowy sposób. Produkcją wsporników siodełka zajmuje się m.in. firma Accent oraz Zoom.


Wsporniki siodła do roweru – rodzaje

W sklepach zajmujących się sprzedażą części i akcesoriów rowerowych zazwyczaj można spotkać się z podziałem wsporników siodła na dwie główne kategorie. Pierwszy wariant to sztyca podsiodłowa sztywna – jest to sztywna rurka, na końcu której znajduje się jarzmo. W rowerach trekkingowych oraz przeznaczonych do jazdy miejskiej często montowane są amortyzowane wsporniki siodła. Tego typu sztyce zwiększają komfort podczas jazdy, ponieważ ograniczają wstrząsy odczuwane przez użytkownika jednośladu. Minusem takiego rozwiązania jest większa masa niż w przypadku sztywnych wsporników. Na rynku występują także sztyce rowerowe regulowane. Umożliwiają one zmianę wysokości siodełka w trakcie jazdy. Położeniem siodełka przeważnie steruje się za pomocą manetki umiejscowionej na kierownicy, ale można spotkać się również ze stosowaniem dźwigni znajdującej się pod siodełkiem. Ze wsporników regulowanych zazwyczaj korzystają miłośnicy wyczynowej jazdy górskiej. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza podczas pokonywania zjazdów.


Jaki wspornik siodła wybrać?

Prawidłowo dobrana sztyca to gwarancja bezpieczeństwa oraz wygody rowerzysty. Podczas szukania odpowiedniego wspornika siodła należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Niezwykle istotnym parametrem jest średnica sztycy. Powinna być ona dokładnie taka sama, jak w dotychczas wykorzystywanym wsporniku. Duże znaczenie ma także długość sztycy – bardzo często producenci oznaczają minimalną wysokość osadzenia wspornika w ramie. Warto również zwrócić uwagę na offset – przesunięcie jarzma względem osi wspornika. Poza wspomnianymi parametrami poszczególne sztyce różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane. W sklepach znaleźć można głównie wsporniki wykonane z aluminium lub włókna węglowego (rzadziej sztyce stalowe oraz tytanowe).


Gdzie kupić sztyce rowerowe?

W części oraz akcesoria kolarskie można zaopatrzyć się za pośrednictwem strony internetowej Rowerek.pl. W asortymencie sklepu dostępne są wysokiej jakości wsporniki siodła, wytwarzane przez firmy specjalizujące się w produkcji elementów wyposażenia rowerów. Oferta obejmuje zarówno sztyce sztywne, jak i sztyce amortyzowane.Zobacz także:

Pozycjonowanie

pixel