Infolinia: 796 935 555
2021-02-22

Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze

Rower to dla wielu osób nie tylko środek transportu, pozwalający sprawnie dotrzeć do pracy czy szkoły, ale także synonim relaksu, wypoczynku lub możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków. Niestety przyjemność z jazdy jednośladem bardzo łatwo może popsuć uciążliwe piszczenie hamulców w rowerze.

Jak poradzić sobie z tym problemem, aby znów móc powrócić do pełnego zadowolenia z wycieczek na swoim pojeździe? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze!

Piszczące hamulce w rowerze

Piszczące hamulce tarczowe – przyczyny i możliwe rozwiązania

Zanim przystąpimy do zniwelowania przykrego dźwięku piszczenia hamulców rowerowych, należy znaleźć jego przyczynę. Niestety możliwości jest wiele, jednak tylko odnalezienie tej właściwej pozwoli na pozbycie się problemu.

Jeżeli rower jest nowy lub jeśli miał niedawno wymieniane klocki hamulcowe, może to być kwestia tak zwanego niedotarcia się klocków z tarczami. W takim wypadku wystarczy jedynie przyspieszyć ten proces, jeżdżąc, hamując – oczywiście bezpiecznie i z wyczuciem – i poczekać na efekty. Jeżeli po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów problem nie ustaje, należy szukać jego przyczyny gdzie indziej.

Innym powodem, dla którego hamulce rowerowe piszczą, jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz brud na klockach hamulcowych. Warto dokładnie przyjrzeć się całemu systemowi hamulcowemu – starannie przetrzeć tarczę hamulcową, następnie wyjąć klocki i je również wytrzeć. Można także nieco przetrzeć klocki papierem ściernym, aby pozbyć się ostrych krawędzi na ich powierzchni.

Zarówno klocki hamulcowe, jak i tarcza mogą być nie tylko brudne, ale także zatłuszczone. To również może mieć wpływ na piszczące hamulce rowerowe. Przyczyną zatłuszczenia może być nieumiejętna pielęgnacja roweru czy nawet niezauważone, przejechane podczas jazdy kałuża lub bajorko z plamą tłuszczu.

Piszczące hamulce rowerowe
Odtłuszczacz do tarcz hamulcowych

Jak odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze?

Należy zaopatrzyć się w profesjonalny, dedykowany do danej części roweru odtłuszczacz, lub benzynę ekstrakcyjną. Na uporczywy tłuszcz można także użyć skutecznego rozpuszczalnika w aerozolu. Preparat należy nałożyć na tarcze hamulcowe, a następnie przetrzeć czystą szmatką z mikro fibry lub ręcznikiem papierowym. W ten sam sposób możemy oczyścić obręcz, jeśli mamy do czynienia z hamulcami obręczowymi typu V-brake.

Na zatłuszczone klocki są dwa sposoby, możemy spróbować je wypalić, na przykład nad kuchenką gazową, jednak te rozwiązanie nie zawsze przynosi pożądany skutek, więc najłatwiej jest wymienić okładziny na nowe.

Jeżeli przyczyną piszczenia hamulców okaże się niewłaściwe czyszczenie roweru, warto nie tylko regularnie myć jednoślad, ale także zadbać o jego odpowiednią konserwację przy pomocy profesjonalnych środków do hamulców i amortyzatorów. Dzięki temu unikniemy uciążliwego problemu w przyszłości

Hamulce w rowerze wciąż piszczą? Być może to błąd montażowy

Jeśli mimo dokładnego umycia i odtłuszczania elementów piszczenie klocków hamulcowych w rowerze wciąż daje nam się we znaki, warto sprawdzić, czy klocki są właściwie zamocowane. W tym celu należy zbadać osadzenie koła roweru i jego położenie względem systemu hamulcowego. Następnie, kręcąc kołem, sprawdzamy, czy tarcza nie ociera się o klocki roweru oraz badamy ich położenie. Tarcza i klocki powinny być ustawione równolegle do siebie. Jeżeli ustawienie którejkolwiek z części systemu hamulcowego wzbudzi nasze wątpliwości, należy zamocować je ponownie, ponownie ustawić zacisk hamulcowy lub skontaktować się z serwisem rowerowym.

Kolejną możliwą przyczyną tego, że hamulce w rowerze piszczą, uprzykrzając każde korzystanie z niego, jest niedopasowanie klocków hamulcowych do tarcz. Niektóre modele tarcz dobrze współgrają jedynie z niektórymi modelami klocków i na odwrót. Pamiętaj, że klocki metaliczne nie nadają się do tarcz przeznaczonych tylko do okładzin żywicznych.

W takim wypadku warto skonsultować się z serwisantem lub doświadczonym sprzedawcą części rowerowych i ustalić, czy tego typu konflikt może być przyczyną piszczenia. Jeżeli tak, wystarczy jedynie wymienić system hamulcowy i dobrać kompatybilne ze sobą elementy.

Piszczące hamulce tarczowe
Odtłuszczacz tarcz hamulcowych w aerozolu

Specjalistyczna pomoc w serwisie

Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich możliwych przyczyn w jednośladzie wciąż uciążliwie piszczą hamulce, w rowerze warto poszukać innej usterki, tym razem z pomocą specjalisty. Wizyta w profesjonalnym warsztacie powinna pomóc w rozwiązaniu piszczącego problemu. Jeżeli jednak nawet specjalistom w swoim fachu nie uda się znaleźć i zniwelować przyczyny piszczenia, warto po prostu wymienić cały system hamulcowy, najlepiej na sprzęt najwyższej jakości, składający się z w pełni kompatybilnych ze sobą części.

Poznaj swój rower i zapobiegaj usterkom

Piszczące hamulce tarczowe w rowerze to uciążliwy problem, który potrafi odebrać przyjemność z jazdy. Zanim jednak porzucimy nadzieję na przyjemną wycieczkę jednośladem, warto szczegółowo sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny piszczenia oraz dobrze poznać swój sprzęt. Dobrze jest także zaopatrzyć się w niezbędne preparaty do mycia i konserwacji roweru, takie jak specjalne szczotki, płyny czyszczące oraz odtłuszczacze do tarcz hamulcowych czy chusteczki do ich czyszczenia.

W wielu przypadkach zdarza się, że regularne przeglądy i pielęgnacja pojazdu, nawet te wykonywane na własną rękę w garażu, pozwalają zapobiec wielu niepożądanym usterkom!

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Polecane

Odtłuszczacz Finish Line Ecotech 600 ml

Odtłuszczacz Finish Line Ecotech 600 ml

71,99 zł brutto/1szt.(0,12 zł / ml brutto)
Odtłuszczacz Finish Line Citrus 360 ml aerozol

Odtłuszczacz Finish Line Citrus 360 ml aerozol

46,90 zł brutto/1szt.(0,13 zł / ml brutto)
Odtłuszczacz Finish Line Citrus 600 ml

Odtłuszczacz Finish Line Citrus 600 ml

69,50 zł brutto/1szt.(0,12 zł / ml brutto)
Odtłuszczacz Finish Line Speed Clean 558 ml aerozol

Odtłuszczacz Finish Line Speed Clean 558 ml aerozol

53,90 zł brutto/1szt.(0,10 zł / ml brutto)
Olej mineralny Shimano do hamulców hydraulicznych 100 ml

Olej mineralny Shimano do hamulców hydraulicznych 100 ml

14,59 zł brutto/1szt.(0,15 zł / ml brutto)

Pozycjonowanie

pixel