Infolinia: 796 935 555
2021-07-28

Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?

Lada dzień rozpocznie się długo wyczekiwany sezon rowerowy. To ostatni moment na odpowiednie przygotowanie naszych jednośladów do intensywnej eksploatacji do późnej jesieni. Jak wykonać serwis roweru w domu i czy wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać sami? A może lepiej zlecić to fachowcom? Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu, z którego dowiesz się, jaki sprzęt i narzędzia wybrać, aby przeprowadzić samodzielne serwisowanie roweru.

Naprawa roweru w domu – zrobisz to sam!

Tak, to prawda. Większość zadań jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Bądźmy szczerzy – rower to nie samochód, ma dość prostą konstrukcję i nieporównywalnie mniej elementów składowych. Przy odrobinie chęci, czasu, podstawowej wiedzy oraz dostępności paru narzędzi możemy sami podjąć się rozbierania go na części, wymiany zużytych lub zniszczonych elementów czy chociażby prostych czynności serwisowych jak regulacja przerzutek lub hamulców.

Dlaczego to ważne, abyś wiedział, jak serwisować rower? Posiadanie podstawowej wiedzy w tym zakresie pozwoli:

 • zaoszczędzić czas – nie muszę szukać serwisu ani czekać kilku dni na wykonanie ekspertyzy lub docelowych napraw;

 • zmniejszyć wydatki – poszczególne elementy konstrukcyjne roweru nie są drogie, poświęcamy na to trochę swojego czasu ale nie musimy dodatkowo płacić za usługę serwisu; część napraw wymaga jedynie użycia podstawowych narzędzi i zajmie mi parę chwil – a my możemy niedługo potem kontynuować jazdę, gdy awaria nastąpi w trakcie wycieczki rowerowej.

Prawda, że to przekonujące argumenty? Szczególnie panowie cenią sobie możliwość „majstrowania” przy pojazdach, więc czemu nie podjąć się naprawy roweru górskiego, który nam tak dobrze służy?

Serwisowanie roweru – kiedy zlecić przegląd fachowcom?

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dokonać naprawy roweru w domu, lub konkretne zadanie wymaga specjalnych narzędzi, warto udać się do fachowca.

Sprawdź jednak opinie dotyczące danego punktu serwisowego – nie wszyscy „specjaliści” świadczą usługi na wysokim poziomie, a szkoda Ci będzie czasu i nerwów na szukanie kolejnego serwisu, gdy poprzedni nie rozwiąże problemu.

Zalecamy także skorzystanie z usług profesjonalnego punktu, gdy dopiero co kupiłeś rower i chcesz mieć pewność przed pierwszym przejazdem, że wszystko jest na swoim miejscu i działa bez zastrzeżeń. Zdarza się czasem, że jednoślad wymaga drobnych regulacji. Ta sama zasada obowiązuje, gdy planujesz wyjazd w dłuższą trasę, zwłaszcza na „odludziu”, z dala od dostępu do szybkiego serwisu.

Napraw rower – grunt to odpowiednie narzędzia

Serwisowanie roweru szosowego czy górskiego wymaga pozyskania podstawowej wiedzy o częściach oraz niezbędnych narzędziach. Skoncentrujmy się w pierwszej kolejności na elementach. Warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej rowerowi w domu. Sprawdzamy wielkość kół, rodzaj opony, łańcuch, przerzutki oraz hamulce. Dobrze jest pamiętać producentów poszczególnych elementów – jeżeli takiej informacji nie znajdziesz na części, sięgnij po gwarancję lub wyszukaj te dane w Internecie na stronie producenta jednośladu.

Gdy dysponujesz już wiedzą o Twoim rowerze, warto nauczyć się podstawowych prac serwisowych. Pomogą Ci w tym znajomi oraz Internet. W sieci znajdziesz mnóstwo filmów i wskazówek dla danych zadań – wystarczy odpowiednio wpisać frazę w polu wyszukiwania. Najprostsza formuła będzie zapewne brzmieć ”naprawa roweru poradnik” albo „jak zrobić przegląd roweru”. Informacji wyszukuj na popularnych platformach typu YouTube, jeżeli wolisz obserwować cały proces, ewentualnie na forach fanów jazdy rowerowej.

Samo serwisowanie roweru obejmuje szereg czynności, jeśli więc zależy Ci na konkretach – musisz uściślić zapytanie. Przykład? Serwisowanie roweru szosowego może nieco się różnić od naprawy roweru miejskiego – w obydwu przypadkach wspólnym mianownikiem jest rower, jednak ich konstrukcja może się nieco od siebie różnić.

Jak serwisować rower w domu?

Inwestycja w odpowiednie narzędzia dość szybko może Ci się zwrócić. Pamiętaj – oszczędzasz czas oraz pieniądze związane z usługą serwisu. Dla osób zabieganych, które nie mają czasu na wyszukiwanie odpowiednich i dopasowanych kluczy, polecamy zakup kompletu narzędzi rowerowych. Najczęściej są to klucze lub inne drobne narzędzia, utrzymywane w całości w formie scyzoryka. Niektóre modele zawierają dodatkowo pokrowiec, który ułatwi nam transport narzędzi w trakcie przejażdżki.

Drugim równie ważnym elementem wyposażenia są środki do czyszczenia i pielęgnacji rowerusmary, oleje i inne płyny. Poszczególne elementy jednośladu ulegają zabrudzeniom, co może w dłuższej perspektywie czasu je uszkodzić i przyspieszyć zużycie. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio je konserwować i oczyszczać – zwłaszcza łańcuch oraz hamulce. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Najczęściej awaryjnym elementem wyposażenia roweru jest właśnie łańcuch. Ogniwa naciągają się w trakcie użytkowania, co z czasem może doprowadzić do jego zerwania. Aby wrócił na swoje miejsce, pomogą Ci przyrządy do łańcucha rowerowego. Znajdziesz tu skuwacze, szczotki i skrobaczki do usuwania zanieczyszczeń, a także szczypce i przymiary.

To tylko część z narzędzi, która jest obecnie dostępna na rynku dla amatorów samodzielnych napraw jednośladów. Pamiętaj o ile wzrosną Twoje morale, gdy będziesz mógł powiedzieć „naprawiam rower – sam”. Zatem, nie czekaj i sprawdź, na ile samodzielnie będziesz w stanie serwisować swój rower. Do dzieła!

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Pozycjonowanie

pixel