Infolinia: 796 935 555

Smary do rowerów - stałe

( ilość produktów: 29 )

Po smary zazwyczaj sięga się przy okazji przygotowywania roweru do nowego sezonu. Po zimie wszystkie komponenty wymagają odczyszczenia, konserwacji a także – w przypadku niektórych części – nasmarowania, nawet jeśli przed zimą wykonało się bardzo solidną robotę i zadbało o pozostawienie jednośladu w nienagannym stanie. Oczywiście można oddać swój pojazd w ręce fachowców i całą pracę pozostawić im, ale równie dobrze da się to zrobić samodzielnie, pod warunkiem, że posiada się odpowiednio dużą wiedzę na temat zasad działania pojazdu i umiejętności techniczne potrzebne do prawidłowego złożenia wszystkich części.


Smary do roweru – jak używać ich w sposób właściwy?

Napęd rowerowy na pewno nie ma „lekkiego życia”. Do sprawnego działania wymaga regularnego czyszczenia i okresowych konserwacji. Aby działał niezawodnie, niezbędne jest m.in. jego regularne smarowanie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów. Smary pomagają nie tylko usprawniać funkcjonowanie poszczególnych komponentów, ale też stanowią barierę przed szkodliwym wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak śnieg, mrów, woda, błoto, pył i wiele, wiele innych.

Jak zatem prawidłowo smarować układ napędowy? Przede wszystkim należy zabieg wykonywać na dokładnie oczyszczonym i osuszonym osprzęcie. W przeciwnym razie zamiast polepszyć kondycję układu napędowego, możemy mu znacząco zaszkodzić. Zatem po oczyszczeniu roweru należy przyłożyć aplikator pojemniczka z wybranym smarem do łańcucha o pomału kręcąc korbka w tył nakładać niewielka, określoną przez producenta ilość preparatu na każde z ogniw łańcucha. Po wykonaniu pełnego obrotu łańcucha należy przetrzeć jego powierzchnię suchą szmatką usuwając nadmiar smaru, który mógłby powodować zwiększone przyciąganie zanieczyszczeń.


Smary rowerowe – gdzie jeszcze należy je stosować?

Łańcuch to nie jedyny komponent, w odniesieniu do którego stosowanie smaru jest koniecznością. W ofercie producentów tego rodzaju preparatów można także znaleźć takie produkty, jak smar do łożysk rowerowych, smar do piast rowerowych a także m.in. smary do amortyzatorów. Amortyzatory mają szczególne znaczenie dla komfortu jazdy, ponieważ niwelują wstrząsy powstające podczas jazdy w trudniejszym terenie. Jeśli smaru będzie na nich niewystarczająco dużo, mogą szybciej się zużywać, gorzej działać i wymagać wcześniejszej wymiany. Aplikacja smaru na amortyzatory nie jest trudna – wystarczy zdjąć gumowe ochraniacze i zaaplikować na ramiona amortyzatora rekomendowana ilość dedykowanego smaru. Dobrze, jeśli zawiera on teflon, który bardzo dobrze wpływa na sprawność funkcjonowania całego układu.

Przywołana wcześniej piasta wymaga również szczególnej uwagi, gdy chodzi o konserwację. Ona także jest bezpośrednio narażona na różne szkodliwe czynniki, dlatego jej systematyczne czyszczenie to podstawa, gdy chce się swój jednoślad użytkować w sposób komfortowy i bezpieczny. Niestety bardzo łatwo przyjmuje ona brud, ale na szczęście istnieją specjalne akcesoria ułatwiające jej czyszczenie i smarowanie. Smary przeznaczone do piasty zazwyczaj mają dołączoną precyzyjną smarowniczkę. Oczywiście stary, sprawdzony sposób, polegający na nakładaniu smaru palcem, także się sprawdzi. Trzeba tylko pamiętać, by nadmiar preparatu usunąć suchą szmatką.

Użycia smaru wymagają również przerzutki i ster. Te pierwsze można smarować albo dedykowanym preparatem, albo olejem łańcuchowym. Ster – odpowiedzialny za pracę kierownicy – należy z kolei nasmarować każdorazowo po przejechaniu około 2000 kilometrów. Dla osiągnięcia najlepszych efektów, warto używać dedykowanego smaru i nałożyć go w odpowiedniej ilości na bieżnie i miski sterowe.

Na koniec ważna uwaga - pod żadnym pozorem nie powinno się dopuścić do tego, aby smar znalazł się na okładzinach, tarczy hamulcowej, obręczy lub gumowych klockach. Jeśli tak się stanie, efektywność działania hamulca może spaść nawet do zera, bo znacząco zmniejsza się tarcie. Jedynym wyjątkiem są hamulce rolkowe - w ich przypadku można a nawet trzeba stosować specjalistyczny smar.


Smary stałe w sklepie Rowerek.pl

Każdy, kto szuka odpowiedniego smaru do różnych części rowerowych, z pewnością znajdzie właściwy produkt w ofercie internetowego sklepu Rowerek.pl. Są tu zarówno smary do łożysk, smary do łańcuchów, przerzutek i wielu innych, także niewymienionych wcześniej komponentów. Na rekomendację zasługują np. smar do łańcuchów i linek Shimano Chain Lube Aerozol, z bardzo wygodnym aplikatorem oraz uniwersalny SMAR WELDTITE TF2 LITHIUM GREASE, który jest odporny na wypłukiwanie przez wodę i zapobiega spiekaniu elementów.Sprawdź podobne produkty:

Pozycjonowanie

pixel