Infolinia: 796 935 555

V-Brake - hamulce, dźwignie i klocki hamulcowe

( ilość produktów: 64 )

Każdy miłośnik kolarstwa powinien dbać o to, by jazda na dwóch kółkach była dla niego komfortowa oraz w pełni bezpieczna. Wśród części odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rowerzysty znajdują się hamulce. Pozwalają one na zmniejszenie prędkości jednośladu albo jego całkowite zatrzymanie. Warto znać różnice pomiędzy rodzajami hamulców rowerowych dostępnych na rynku. Do najpopularniejszych komponentów tego typu należą hamulce rowerowe szczękowe. Ich produkcją zajmuje się wiele firm, takich jak np. Shimano oraz Accent.

Hamulec szczękowy – na czym polega jego działanie?

Najbardziej znane hamulce szczękowe do roweru to hamulce typu V-Brake. Zwykle montowane są one w rowerach wykorzystywanych do jazdy miejskiej oraz górskich. W ich przypadku obręcz koła ściskana jest przy użyciu klocków hamulcowych. Elementy te znajdują się na długich, prostych ramionach hamulca, zamocowanych do widełek ramy. Uruchomienie hamulców następuje po zaciśnięciu klamki hamulcowej albo klamkomanetki. Jest ona połączona z hamulcem za pomocą specjalnej linki. Na skutek naciśnięcia dźwigni hamulca linka ulega skrócenia, a klocki zostają dociśnięte do obręczy i powodują zmniejszenie prędkości jednośladu lub jego całkowite zatrzymanie.

Hamulce szczękowe – czym się charakteryzują?

Hamulce szczękowe wyróżniają się przede wszystkim niewielką masą oraz prostotą w obsłudze. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena zakupu, a także możliwość uzyskania dobrej siły hamowania. Są one natomiast wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych (ich skuteczność obniża się m.in. podczas deszczu oraz w przypadku zabrudzenia błotem). Przyczyniają się również do zużywania obręczy koła.

Gdzie kupić hamulec szczękowy do roweru?

Hamulce typu V-Brake, jak i inne rodzaje hamulców, dostępne są na stronie internetowej Rowerek.pl. W asortymencie sklepu znajdują się również elementy potrzebne do uruchamiania hamulców oraz ich prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich m.in. klocki hamulcowe, okładziny do klocków hamulcowych, a także dźwignie hamulców.

Części ⚙️ Dźwignie ⚙️ Hamulce ⚙️ Klocki i okładziny

Pozycjonowanie

pixel