Infolinia: 796 935 555

Obręcze rowerowe

( ilość produktów: 41 )

Bez opcjonalnych gadżetów można się obejść, ale bez podstawowych elementów konstrukcyjnych rower po prostu nie pojedzie. Wśród najbardziej bazowych części składowych na pewno należy wymienić obręcze rowerowe, które stanowią odpowiednik felg w kołach samochodu.


Felgi rowerowe – co warto o nich wiedzieć?

Każdy świadomy użytkownik roweru powinien znać jego budowę choćby w podstawowym zakresie. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że może dokonywać lepszych wyborów, kiedy zaistnieje konieczność wymiany części i zakupu dodatkowych elementów.

Jeśli chodzi o obręcze rowerowe, to obecnie najbardziej popularnym typem są te wykonane z aluminium. Ten surowiec charakteryzuje się nie tylko dużą wytrzymałością i odpornością, ale też lekkością, co dla komfortu jazdy ma niebagatelne znaczenie. Obręcze wykonane ze stali to już raczej przeżytek, choć stosuje się je nadal, ale w odniesieniu do budżetowych modeli rowerów miejskich. Spotkać je też można w starszych typach jednośladów, gdyż kiedyś to one stanowiły ogólnie przyjęty standard.

Typ obręczy nie jest bez znaczenia również jeśli chodzi o to, jakie hamulce są stosowane w konkretnym pojeździe. W rowerach wyposażonych w hamulce typu V-brake obręcze stanowią element cierny, niezbędny w procesie hamowania. Aby użytkownikowi łatwo było stwierdzić, kiedy obręcze wymagają wymiany, na bieżni hamulca umieszcza się wyfrezowany rowek. W rowerach z hamulcami tarczowymi – ze względu na specyfikę działania tego mechanizmu – takich rozwiązań się oczywiście nie stosuje.


Obręcze rowerowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu obręczy do roweru warto zastanowić się także nad takimi kwestiami, jak to, czy w danym modelu zachowana jest kierunkowość otworów pod szprychy. Jest to ważne wtedy, kiedy właściciel roweru sam decyduje się na złożenie koła.

Producenci obręczy starają się udoskonalać swoje wyroby na wiele sposobów, między innymi wzbogacając je o dodatkową mufkę, zwaną inaczej kapslem. Takie obręcze noszą nazwę kapslowanych i – przynajmniej w teorii – konstrukcja obręczy dzięki temu zabiegowi jest nieco bardziej solidna i mocniejsza.

Dla komfortu użytkowania znaczenie ma także liczba komór w obręczy (im ich więcej, tym większa jest sztywność całej obręczy) oraz to, czy obręcz jest płaska. Aby to sprawdzić, należy położyć obręcz na płaskiej powierzchni i sprawdzić, czy idealnie do niej przylega.


Obręcze do roweru w sklepie Rowerek.pl


Asortyment sklepu Rowerek.pl obejmuje różne rozmiary i typy obręczy, odpowiednie tak do rowerów przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej, jak i do jednośladów przygotowanych do bardziej ekstremalnych warunków. W ofercie dostępne są obręcze rowerowe 26, obręcze rowerowe 28 i obręcze rowerowe 29 takich producentów, jak Accent, AlexRims, Author i Dartmoor.

Godne polecenia dla użytkowników rowerów MTB obręcze to m.in. model Alexrims MD21 29", 36 otwory kapslowana czarna. Ta trzykomorowa obręcz jest kompatybilna z hamulcami tarczowymi i nadaje się do zastosowania w jednośladach użytkowanych w trybie MTB, Trekking, All mountain i lekkie Enduro. Zastosowano w niej technologie SSE (STAINLESS SINGLE EYELETS) i TRS (Tubeless Ready System). Dzięki tej pierwszej zaplatanie i centrowanie kół jest łatwiejsze. Podwyższa ona również żywotność i wytrzymałość całego koła. Z kolei technologia TRS umożliwia użytkowanie obręczy również w systemach bezdętkowych.

Do rowerów szosowych odpowiednia będzie z kolei m.in. obręcz AlexRims R450 28'' 32 otworów CNC czarna. Trzykomorowa konstrukcja obręczy podnosi jej sztywność i wytrzymałość, a obrabiane na CNC boki zwiększają efektywność hamowania. Obręcze posiadają wskaźnik zużycia i niekapslowane otwory na szprychy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących doboru najbardziej optymalnego modelu obręczy, załoga sklepu Rowerek.pl pozostaje do dyspozycji i służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Oprócz witryny internetowej, sklep posiada również stacjonarną siedzibę w Zielonej Górze.

Może zainteresują Cię także:

Pozycjonowanie

pixel