Infolinia: 796 935 555
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opony rowerowe

( ilość produktów: 150 )

Systematyczny przegląd opon to zadanie, które powinien wykonywać każdy rowerzysta – nie tylko profesjonalny kolarz, ale i osoba początkująca. Opony rowerowe mają bardzo duży wpływ na wygodę jazdy, wyniki osiągane podczas wyścigów, jak również na bezpieczeństwo użytkownika pojazdu. Z tego względu należy regularnie sprawdzać ich stan oraz wymieniać w przypadku zużycia. Podejmując się zakupu tych podzespołów, warto stawiać na wysoką jakość, by wyprawy rowerowe były komfortowe i bezpieczne.

Opony rowerowe MTB a opony do rowerów szosowych

Opony powinny być nie tylko dopasowane do pojazdu, ale również do stylu jazdy rowerzysty. Rodzaj ogumienia, który wykorzystuje się najczęściej w przypadku rowerów górskich, nie sprawdzi się jako element wyposażenia roweru szosowego. Niezwykle istotne jest wybranie opony o odpowiednim rozmiarze. Musi być ona dostosowana do szerokości oraz wewnętrznej średnicy obręczy. Należy również pamiętać o dopasowaniu jej do widelca i ramy. Najważniejszym z parametrów jest średnica. Użytkownik roweru może wybrać czy zależy mu na węższej, czy szerszej oponie, natomiast niemożliwe byłoby zamontowanie opony dedykowanej rowerom MTB do roweru szosowego. Od szerokości opony zależy m.in. jej masa oraz opory toczenia. Dzięki zastosowaniu wąskiej opony można zmniejszyć masę całego jednośladu oraz zredukować opory toczenia występujące podczas jazdy, a co za tym idzie – jechać z większą prędkością. Powoduje to jednak słabszą przyczepność oraz gorsze amortyzowanie wszelkich nierówności występujących na drodze.

Opony do roweru – różne rodzaje bieżnika

Opony różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale i bieżnikiem. Gładki (albo prawie gładki) – dedykowany rowerom szosowym czy miejskim - gwarantuje niewielkie opory toczenia. Sprawdzi się w przypadku jazdy po asfalcie, natomiast w innych warunkach terenowych i przy kiepskiej pogodzie będzie powodował słabą przyczepność. Wystające kostki bieżnika na niemal całej powierzchni opony zapewniają bardzo dobrą przyczepność, dlatego montuje się je w rowerach MTB. Na rynku występują również opony, które na środku są prawie całkowicie gładkie, a po bokach posiadają wyraźne kostki bieżnika. Takie rozwiązanie stosuje się np. w rowerach trekkingowych – mają dobrą przyczepność zarówno w przypadku poruszania się po asfalcie, jak i nieco trudniejszym terenie. Miłośnikom MTB przypadną do gustu m.in. opony rowerowe Continental np. Cross King lub Race King, natomiast posiadacze rowerów miejskich mogą zdecydować się na opony rowerowe Continental Ride Tour lub Ride City.

Opona rowerowa zwijana a opona drutowa – czym się różnią?

Opony dzielą się na dwie grupy – drutowe i zwijane. Różnią się one od siebie budową rantu. W przypadku opon drutowych stosuje się stalowy drut, natomiast w zwijanych znajdują się włókna kewlarowe. Opony zwijane, takie jak np. opony Schwalbe czy Continental są lżejsze od drutowych, a co za tym idzie – kosztują nieco więcej. Ich ogromną zaletę stanowi możliwość zwijania. Docenią je szczególnie te osoby, które lubią długie podróże i chcą mieć przy sobie zapasowe ogumienie. Zwijane opony wyróżniają się większą odpornością na przebicie, co wynika z gęstszego oplotu. W ich przypadku występuje znacznie mniejsze ryzyko odkształcenia rantu. Trzeba natomiast zwracać większą uwagę na to, by ciśnienie w nich nie było zbyt niskie. Wiele firm produkuje oba rodzaje ogumienia, dlatego kolarze decydujący się m.in. na opony rowerowe Continental mogą dokonać wyboru między typem drutowym a zwijanym.

Niezaprzeczalną zaletą opon zwijanych jest możliwość stosowania ich w systemie bezdętkowym, polega to na wyrzuceniu dętki z opony, uzbrojeniu obręczy w specjalny wentyl i wypełnieniu opony specjalnym mleczkiem np. firmy Trezado, Finish Line, czy Effetto Mariposa Caffe Latex, Dzięki zastosowaniu systemu bezdętkowego zyskujemy oponę, która będzie w stanie uszczelnić małe dziurki, spowodowane wbiciem się kolca z akacji za pomocą uszczelniacza, który znajduje się w oponie.

W ofercie posiadamy również dętki fabrycznie wypełnione uszczelniaczem – Vittoria Auto Fix.


Zobacz nasze inne produkty:

Pozycjonowanie

pixel