Infolinia: 796 935 555

Korby rowerowe i mechanizmy korbowe

( ilość produktów: 80 )

Mechanizm korbowy to jedna z części układu napędowego roweru. Składa się on z dwóch ramion i kół zębatych. Dzięki jego obecności w pojeździe siła mięśni kolarza – na skutek pedałowania – zamieniana jest na ruch przekładni łańcuchowej, która następnie wprawia w ruch obrotowy tylne koło jednośladu. Do korb, za pomocą połączenia gwintowego, montowane są pedały – na rynku dostępne są ich dwa rodzaje: platformowe i zatrzaskowe. Przykładem komponentów popularnych zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych kolarzy są mechanizmy korbowe Shimano. Wyróżniają się one wysoką precyzją wykonania oraz dużą trwałością.

Korba do roweru – sposoby mocowania do suportu

Jedną z różnic pomiędzy poszczególnymi mechanizmami korbowymi jest sposób mocowania korby do osi suportu. Pierwszy wariant to połączenie klinowe. W takim przypadku końcówka osi suportu ma kształt ściętego walca i trochę mniejszą średnicę od otworu w korbie. Aby pozbyć się luzu między korbą a osią, wykorzystuje się klin. Wadę tego rozwiązania stanowi szybkie niszczenie się klina, a co za tym idzie – konieczność jego częstej wymiany. Tego typu połączenie stosuje się w rowerach miejskich. Drugi – znacznie solidniejszy - rodzaj połączenia korby z osią suportu to tzw. kwadrat. W takim przypadku końcówka osi ma kształt ściętego kwadratu. Otwór w korbie ma taki sam kształt oraz wymiar dopasowany do osi. Połączenie realizowane jest za pomocą specjalnej śruby. Co istotne, obie części powinny być wykonane z dużą dokładnością. Z mocowaniem „na kwadrat” można spotkać się w przypadku wielu rodzajów rowerów. Kolejne rozwiązanie to mechanizm korbowy ze zintegrowaną osią, w którym jedno z ramion korby (lewe albo prawe) zintegrowane jest z osią suportu, a miski z łożyskami są osobnym elementem wkręcanym do mufy. Zazwyczaj z takim połączeniem można spotkać się w rowerach sportowych. Do popularnych typów połączenia osi suportu i korby należy również połączenie wielowypustowe (stosunkowo podobne do kwadratowego, natomiast wymaga ono większej dokładności wykonania). Charakteryzuje się ono dużą sztywnością. Warto wiedzieć, że wiele firm stworzyło swój wariant połączenia wielowypustowego, przez co różne systemy nie mogą być ze sobą łączone.

Korba rowerowa a rodzaj pojazdu

Poszczególne mechanizmy korbowe różnią się między sobą m.in. długością ramion korb. Zwykle wynosi ona od 165 do 180 mm. Oprócz tego, komponenty te mają różną liczbę tarcz oraz liczbę zębów. W rowerach MTB zwykle można spotkać się z trzema tarczami. Często występujące liczby zębów w kołach zębatych to np. 42-32-24 oraz 44-32-22. W rowerach górskich występują także rozwiązania z dwoma tarczami, a nawet z pojedynczą tarczą (rowery Trail, Enduro, Downhill) W przypadku rowerów trekkingowych najpopularniejsze są trzy tarcze z następującym zestawem zębów: 48-36-26. Niekiedy spotkać można się także z kombinacją: 48-38-28. Korby rowerowe szosowe zazwyczaj wiążą się z dwoma lub trzema tarczami. Możemy spotkać się z różnymi wariantami liczby zębów, np. 50-34 (korba kompaktowa) albo 53-39.

Gdzie kupić mechanizmy korbowe do rowerów?

Porównując różnego rodzaju mechanizmy korbowe, należy mieć na uwadze, że tego typu element ma ogromny wpływ na działanie układu napędowego w rowerze. Wobec tego komfort i efektywność jazdy uzależniona jest od jego funkcjonowania. Warto sięgać po produkty wytwarzane przez firmy specjalizujące się w produkcji części i akcesoriów rowerowych, cieszące się uznaniem kolarzy na całym świecie. Jednym z częstych wyborów miłośników jazdy na dwóch kółkach jest korba rowerowa Shimano. Należy pamiętać o tym, by – w przypadku konieczności wymiany komponentu w rowerze – dopasować dany element wyposażenia do posiadanego jednośladu. Oprócz tego, powinno się uwzględnić m.in. swój styl jazdy i to, jak przebiega eksploatacja pojazdu. W celu nabycia produktów pochodzących od znanych, zaufanych marek, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Rowerek.pl. Zakupu można dokonać zarówno za pośrednictwem strony internetowej, jak i w placówce stacjonarnej. W przypadku ewentualnych wątpliwości lub pytań dotyczących części warto skontaktować się z konsultantami sklepu Rowerek.pl.


Zobacz również:

Pozycjonowanie

pixel