Klasyfikacja przerzutek Shimano
Przerzutki to zdecydowanie jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego roweru. Niezależnie od rodzaju jednośladu są jego niezbędną, znacznie ułatwiającą jazdę częścią. Szczególna budowa i rodzaj przerzutki determinuje jej przeznaczenie, dlatego też tak istotne jest odpowiednie dopasowanie jej do pojazdu czy najczęściej wybieranego typu nawierzchni. Jak więc wybrać odpowiednie przerzutki do roweru tak, aby móc cieszyć się optymalnymi możliwościami swojego jednośladu? Szczególną uwagę należy zwrócić zarówno na rodzaj przerzutki, jak i jej producenta.
Marka Shimano
Zdecydowanym liderem na rynku jest japoński producent przerzutek –Shimano. Firma ta posiadająca bogatą, stuletnią historię, jest jednym z najpopularniejszych i największych producentów różnego rodzaju części rowerowych. Doskonałej jakości nowoczesne przerzutki rowerowe Shimano są sprzętem, z którego korzystają zarówno amatorzy jednośladów, jak i profesjonalni kolarze
Asortyment marki jest imponujący, a wszystkie jego elementy podzielone zostały na poszczególne grupy o różnych właściwościach, klasie, przeznaczeniu czy wadze. Dzięki temu nie tylko osoby doświadczone w jeździe, ale także amatorzy kolarstwa, dopiero rozpoczynający przygodę z profesjonalnym sprzętem, są w stanie znaleźć przerzutki spełniające ich oczekiwania i potrzeby.
Przerzutki rowerowe – rodzaje
Przerzutki każdej marki – także przerzutki Shimano – najczęściej dzielą się na przerzutki przednie oraz przerzutki tylne, a także na trzy podstawowe kategorie o różnym zastosowaniu.
Pierwsza z nich to przerzutki MTB, stosowane zarówno w rowerach górskich, jak również crossowych oraz trekkingowych. Drugą kategorią są przerzutki szosowe, o nieco lżejszej budowie od przerzutek MTB, natomiast trzecią – przerzutki trekkingowe.
Ponadto przerzutki możemy podzielić na: • zewnętrzne, opierające swoje działanie na przerzucaniu łańcucha pomiędzy tylnymi zębatkami; • wewnętrzne, które działają dzięki specjalnej przekładni planetarnej, składającej się z obracających się zębatek oraz pierścieni.
Przerzutki Shimano – rodzaje
Japoński producent posiada w swojej ofercie kilkanaście rodzajów przerzutek o różnej budowie, właściwościach i przeznaczeniu. W asortymencie znajdują się zarówno przerzutki do jednośladów górskich, jak i trekkingowych oraz szosowych. Poniżej przedstawiamy podział przerzutek Shimano stworzony przez markę.
Przerzutki Shimano XTR
Przeznaczone głównie do profesjonalnego użytku, dlatego też charakteryzuje je najwyższa jakość wykonania, przekładająca się również na nieco wyższą cenę. Przerzutki z grupy XTR stanowią doskonałe połączenie niezawodnego działania oraz niezbędnej lekkości. Ta grupa przerzutek stworzona została z myślą o rowerach górskich.
Przerzutki Shimano SLX
Przerzutki te to kolejna grupa stworzona z myślą o rowerach górskich. Charakteryzuje się wysoką jakością oraz precyzją wykonania. Przerzutki SLX wyposażone są w kasety o szerokich zakresach, takich jak 10 do 45 oraz 10 do 51. Umożliwiają stworzenie profesjonalnego napędu o wyjątkowej funkcjonalności i obszernej możliwości przełożeń.
Przerzutki Shimano Deore
Wśród przerzutek Deore znajdują się elementy przeznaczone zarówno do rowerów MTB, jak i trekkingowych. Wyróżnia je wysoka jakość oraz szerokie zakresy kaset, takie jak 11 do 42, 11 do 46, a nawet 11 do 51. W tej grupie znajdują się modele dziesięcio-, jedenasto- oraz dwunastorzędowe.
Grupa Deore jest jedną z najobszerniejszych i najchętniej wybieranych przez miłośników kolarstwa trekkingowego i górskiego. Lekkie i niezawodne, w znacznym stopniu ułatwiają i usprawniają jazdę nawet w ekstremalnych, górskich warunkach.
Przerzutki Shimano Alivio
Kolejna grupa charakteryzująca się szerokim zastosowaniem. Przeznaczone są do rowerów górskich, trekkingowych oraz szosowych. Dziewięciorzędowe przerzutki Alivio to stosunkowo nowy, stworzony w 2020 roku sprzęt. Dedykowane użytkowi amatorskiemu lub półprofesjonalnemu, charakteryzują się dużą wytrzymałością i precyzyjnym działaniem. Nie są one tak lekkie jak najwyższej klasy przerzutki XTR czy SLX, jednak według wielu użytkowników stanowią one sprzęt o najatrakcyjniejszym stosunku jakości do ceny.
Przerzutki Shimano Acera
Podobnie jak w przypadku grupy Alivio, także przerzutki Acera sprawdzą się zarówno w rowerach górskich – MTB i ATB – jak również w rowerach miejskich oraz turystycznych. One także opierają swoje działanie na kasetach dziewięciorzędowych. Przerzutki z grupy Acera są nieco tańsze od przerzutek Alivio i świetnie sprawdzają się podczas amatorskiej jazdy.
Przerzutki Shimano Altus
Przeznaczone głównie do rowerów górskich, miejskich i trekkingowych przerzutki Altus stanowią tańszą alternatywę sprzętu z grupy Alivio. Ich walorem zdecydowanie jest nowoczesna technologia Shadow – dzięki której schowana przerzutka jest lepiej chroniona przed ewentualnymi uszkodzeniami – oraz dziewięciorzędowa kaseta. Słabą stroną tego rodzaju przerzutek jest jeden z najprostszych rodzajów mechanizmu korbowego.
Przerzutki Shimano Tourney
Przerzutki Tourney marki Shimano dedykowane są rowerom miejskim, trekkingowym oraz crossowym. Sprzęt przeznaczony jest raczej dla amatorów oraz osób rekreacyjnie jeżdżących jednośladem. Przerzutki Tourney są najtańsze w ofercie marki i sprawdzają się w prostej jeździe, na niewymagającej nawierzchni. Na grupę składają się trzy serie o różnej ilości dostępnych biegów.
Przerzutki Shimano Alfine
Przerzutki te również najlepiej sprawdzają się w rowerach miejskich, podczas prostej spokojnej jazdy. Przerzutki Alfine charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Niektóre z modeli wyposażone są w specjalny napinacz łańcucha, który umożliwia zamontowanie ich nie tylko w klasycznych rowerach miejskich, ale także w jednośladach elektrycznych.
Przerzutki Shimano Claris
Kolejna grupa przerzutek przeznaczona do amatorskiej i rekreacyjnej jazdy. Przerzutki Claris najczęściej wyposażone są w ośmiorzędową kasetę, jak również praktycznie schowane linki, zwiększające ich estetykę.
Przerzutki Shimano Steps
Szczególny rodzaj przerzutek przeznaczony do rowerów elektrycznych. Jest to grupa osprzętu, w której znajdują się przerzutki do górskich, miejskich oraz trekkingowych rowerów napędzanych elektrycznie. Przerzutki pozwalają na szybką i sprawną, automatyczną zmianę biegów, a ich właściwości pozwalają na montowanie ich w rowerach o różnej mocy silnika.
Klasyfikacja przerzutek Shimano jest szczegółowa i doskonale zaplanowana przez producenta. Dzięki niej każdy z amatorów kolarstwa, niezależnie od posiadanego typu roweru oraz umiejętności, jest w stanie znaleźć rodzaj, który będzie odpowiadał budowie i możliwościom jego jednośladu.
Wszystkie rodzaje przerzutek Shimano – mimo różnic w budowie i funkcjonalności – charakteryzują się wyjątkową precyzją wykonania oraz niezawodnością. Właśnie dlatego japońska marka jest jednym z liderów w branży, który stabilnie utrzymuje się na najwyższej półce zarówno pod kątem popularności, jak i jakości.
Przeczytaj też:
- Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
- Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
- Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
- Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
- Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
- Szprychy i pomiar ich długości
- Klasyfikacja przerzutek Shimano
- Wymiana linek i pancerzy w rowerze
- Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
- Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
- Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
- Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
- Czyszczenie roweru – krok po kroku
- Grupy osprzętu Shimano
- Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
- Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
- Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni