Infolinia: 796 935 555
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2020-03-23

Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Szlaki rowerowe w Katowicach

Jeśli jesteś mieszkańcem Katowic i przy każdej możliwej okazji zamieniasz cztery kółka na dwa, ten wpis jest dla Ciebie. Podpowiadamy, gdzie możesz się wybrać, by zażyć sporej dawki ruchu, a przy okazji zwiedzić urokliwe zakątki w regionie. Nawet jeśli dobrze znasz Katowice, trasy rowerowe, które znajdziesz poniżej, mogą być dla Ciebie nowością. Poznaj miasto z lepszej strony, czyli z perspektywy rowerzysty. Zaczynamy!

Ścieżki rowerowe w Katowicach – zielono i aktywnie

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu, zrób ok. 6-7 km malowniczą i zróżnicowaną wysokościowo trasę, której początek to katowicki rynek. Już po chwili pedałowania ulicami Warszawską i Graniczną otoczy Cię bujna zieleń Doliny Trzech Stawów. Jest to część zajmującego aż 420 hektarów Katowickiego Parku Leśnego. Jak widzisz, trasy rowerowe w Katowicach mogą być niezwykle malownicze. Gdy już nasycisz się ciszą i bliskością przyrody, skieruj się z górki do stawu Upadowego, który jest pozostałością po zlikwidowanym wyrobisku, a stamtąd do Galerii Szyb Wilson. Teraz wystarczy tylko skręcić w lewo i przejechać nad drogą 79, by znaleźć się w dzielnicy Szopienice-Burowiec. Dalej trasa rowerowa w Katowicach prowadzi obok dworca PKP i przez Park Olimpijczyków. Po prawej stronie miniesz budynki starego browaru, by przejechać nad Rawą, a następnie dotrzeć do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Szopienice-Borki, w którym odetchniesz świeżym powietrzem. Zdecydowanie warto.

Ścieżki rowerowe w Katowicach

Trasa rowerowa w Katowicach – mapa w pigułce dla zaawansowanych

Jeśli masz ochotę na nieco większy dystans, zdecyduj się na trasę rowerową nr 101. Pokonasz wówczas ok. 18 km, przemieszczając się niemal przez cały czas wśród zieleni. Ścieżka ma swój początek w Ochojcu, a kończy się w Lędzinach. Mimo że Katowice to w oczach wielu przede wszystkim miasto przemysłowe, nie każdy wie, że lasy stanowią aż 40% jego powierzchni. Nasza ścieżka rowerowa w Katowicach rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Jankego i Szenwalda, przy kościele pw. św. Jacka. Stamtąd wjeżdżamy do lasu i trzymamy się czarnego szlaku. Już wkrótce miniemy malownicze stawy Barbarę i Janinę, a także niewielką Kapliczkę Matki Boskiej. Następnie wyjeżdżamy z lasu i ul. Bielską w Murckach dostajemy się do Doliny Murckowskiej, na granicy miasta Katowice. Trasy rowerowe na mapie biegną wzdłuż granic rezerwatu „Las Murckowski”, porośniętego przez ponad 150-letnie buki i dęby. Aby dotrzeć do osady leśnej Hamerla, pokonujemy mostek nad potokiem Pstrążnik. Trasa kończy się przy leśniczówce Zamoście, tuż za wiaduktem nad drogą S1.

Trasa rowerowa w Katowicach

Mapa tras rowerowych w Katowicach – szybko i intensywnie

Jeśli szukasz trasy na krótką lecz intensywną przejażdżkę, postaw na szlak nr 110. To dobry wybór, gdy nie masz zbyt dużo czasu, ale chcesz trochę popedałować. Dystans wynosi ok. 2 km. Rozpoczynamy w Parku Słupna, przy ul. Stadionowej. Mijamy leśne i działkowe tereny i dojeżdżamy do Ośrodka Wypoczynkowego Wesoła Fala. Ścieżki rowerowe w Katowicach to fantastyczna okazja do obcowania z naturą i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Dalej przemieszczamy się aleją Spacerową w Mysłowicach, by dotrzeć do Dziećkowic, do których droga prowadzi zboczem Dziećkowskiej Góry. Ta trasa gwarantuje dużo zieleni i niezapomniane widoki.

Mapa tras rowerowych w Katowicach

Trasy rowerowe w Katowicach – mapa

Aby poznać wszystkie trasy rowerowe w Katowicach oraz w okolicach miasta, warto wyposażyć się w mapę i akcesoria rowerowe, które uprzyjemnią podróż. Dzięki temu być może uda Ci się poznać nieznane dotąd zakątki miasta i zachwycić nim na nowo. My polecamy ścieżkę nr 122, której długość wynosi ok. 5 km, a początek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Szadoka i Załęskiej. Mijamy tory, wiadukt kolejowy i ogródki działkowe, aż docieramy do Lasów Panewnickich. Trasy rowerowe w Katowicach są dobrze oznaczone, więc jeśli będziesz podążać czarnym szlakiem, z pewnością się nie zgubisz. Miłośnicy przyrody mogą nieco zjechać ze ścieżki, by zobaczyć Uroczysko Buczyna. Gdy nasycimy oczy, wracamy na trasę i wjeżdżamy do dzielnicy Ligota-Panewniki. Czeka nas przejazd przez tory. Poruszamy się ul. Ogrodową, a następnie Kruczą. Gdy przejedziemy nad rzeką Kłodnicą, dotrzemy do ul. Panewnickiej. Stamtąd skręcamy w Ludową, mijamy Śląski Uniwersytet Medyczny i finiszujemy przy ul. Medyków.

Trasy rowerowe w Katowicach

Katowickie trasy rowerowe – mapa dla Ciebie

To wciąż nie wszystko. Możliwości jest dużo więcej, a powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre z nich. Ścieżki rowerowe w Katowicach powstają w ramach projektu „Rowerem po Śląsku”, którego celem jest promocja aktywności fizycznej oraz popularyzacja atrakcji turystycznych regionu. Swój czas wolny warto też spędzić na trasie nr 2, której dystans wynosi ok. 12 km. Przejażdżkę zaczynamy w Parku Kościuszki, tuż przy Wieży Spadochronowej. Następnie wjeżdżamy w ul. Jasieńskiego, Brynowską, Lubiny, św. Teresy, Kępową, Ligocką, Zgody, Kijowską, Medyków, Śląską oraz Wczasową. Przecinamy Park Zadole i przemieszczamy się Studencką oraz Śląską. W lasach Panewnickich czeka na nas świeże powietrze i mnóstwo zieleni. Pozostało nam już tylko pokonać ul. Owsianą. Trasa kończy się na granicy z Mikołowem. Wiesz już, gdzie udać się na przejażdżkę swoim jednośladem. Skorzystaj z naszych wskazówek, by zobaczyć Katowice od nieco innej strony.

Mapa Katowickich tras rowerowych

Przeczytaj też:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylach rowerowych!
 2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru?
 3. Rozmiary opon rowerowych – jak je czytać i dobrać?
 4. Dobór odpowiedniego adaptera do rowerowych zacisków hamulcowych.
 5. Zimowy serwis roweru – to idealny czas żeby zadbać o twój rower.
 6. Szprychy i pomiar ich długości
 7. Klasyfikacja przerzutek Shimano
 8. Wymiana linek i pancerzy w rowerze
 9. Serwis roweru w domu – jak samodzielnie zrobić przegląd?
 10. Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych
 11. Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze
 12. Jak odpowietrzyć hamulce rowerowe? Instrukcja KROK PO KROKU
 13. Czyszczenie roweru – krok po kroku
 14. Grupy osprzętu Shimano
 15. Prezent dla rowerzysty - nasze propozycje
 16. Trasa Katowice-Pszczyna rowerem
 17. Gdzie na rower w Katowicach? Odkrywaj trasy, których nie znają inni

Polecane

Pozycjonowanie

pixel