Do napędów 12-rzędowych
( ilość produktów: 3 )Wiedzy o przerzutkach nigdy dość, tym bardziej że informacje, jakie na ich temat posiada większość „rekreacyjnych” użytkowników jednośladów, są znikome lub błędne. Ustalmy zatem konkretnie, czym są przerzutki i jaka jest ich rola w całym rowerowym organizmie.
O przerzutkach słów kilka
Przerzutki to część napędu rowerowego odpowiadające za zmianę przełożeń łańcucha na kasecie bądź przedniej zębatce. Przerzutki są zatem zazwyczaj dwie – przednia i tylna. To liczba przełożeń może być większa. Zwykło się przeliczać ich ilość poprzez pomnożenie liczby przednich i tylnych zębatek. Tymczasem niektóre kombinacje się powtarzają, dając takie samo obciążenie. Trzeba także wziąć pod uwagę zalecenia producentów dotyczące krzyżowania łańcucha – w skrócie mogą one być tożsame z wykluczeniem możliwości stosowania niektórych przełożeń.
Czy więcej przełożeń oznacza lepsze wrażenia z jazdy?
Niekoniecznie. Większa liczba przełożeń wcale nie musi przekładać się na wyższą jakość napędu i być z nią tożsama. Do niedawna dominującym był model z 3-rzędową zębatką z przodu i 7- lub 8-rzędową kasetą z tyłu. Obecnie, szczególnie w sprzęcie dedykowanym bardziej wprawionym rowerzystom, stosuje się nieco inne rozwiązana, np. modele z dwiema lub jedną przednią tarczą i 9-12 rzędową kasetą z tyłu. Przerzutki tylne 12-rzędowe – przegląd oferty sklepu Rowerek.pl
Dużą popularnością wśród klientów poszukujących tego rodzaju komponentów cieszą się przerzutki tylne 12-rzędowe Shimano. W sklepie Rowerek.pl dostępny jest m.in. model Deore RD-M6100 SGS Shadow RD+. Przerzutka ta jest dedykowana do napędów 1x12. Układ napędowy imponuje szerokim zakresem: 10-51T. Sprawdzi się ona w rowerach wykorzystywanych do jazdy w trudniejszym terenie, takich jak Cross Country, Maraton. Trail czy Enduro. Zastosowano w niej kółka 13-zębowe i wzbogacono o nowy ogranicznik do wózka tylnej przerzutki. Konstrukcja posiada szeroki zawias, umożliwiający dokładną zmianę przełożeń. Linka z prostym prowadzeniem minimalizuje ryzyko zablokowania przerzutki. Warto wspomnieć też o zastosowanej w przerzutkę konstrukcji Shimano Shadow RD+. Dzięki niej ryzyko uszkodzenia napędu podczas jazdy w trudniejszym terenie zostało znacząco zmniejszone. Uwagę zwraca także cicha praca przerzutki na wszystkich przełożeniach.
Więcej modeli przerzutek Shimano można znaleźć na stronie Rowerek.pl.
Zobacz również: